KUVEYT KARGO İŞLEMLERİ

Kuveyt kargo işlemleri, Ortadoğu’nun bu küçük ülkesinin dünyanın petrol rezervi açısından en zengin beşinci ülkesi olması ve Türkiye’nin burada var olan yatırımları açısından önem kazanmaktadır.

Bu yazıda Kuveyt yönlü kargo işlemleri ile ilgili merak edilen hususları irdeleyeceğiz.

 • Kuveyt’e kargo nasıl gönderilir?
 • Kuveyt gönderi  ücreti ne kadardır?
 • Kuveyt Türkiye kargo süresi kaç gündür?
 • Kuveyt gönderi sorgulama nasıl yapılır?
 • Kuveyt PTT kargo göndermenin adımları nelerdir?

sorularına bu yazımızda yanıt vereceğiz ama öncelikle  Kuveyt -Türkiye arasındaki ticari faaliyetleri incelemekte fayda var.

KUVEYT-TÜRKİYE TİCARİ İLİŞKİLERİ

Kuveyt gönderi rakamlarını direkt etkileyen Türkiye Kuveyt ticari ilişkileri inişli çıkışlı bir seyir izlemektedir.

Türkiye’nin bu ülke ile olan ikili ticaret hacmi 2015-2017 yılları arasında düşerken, iki ülkenin ticaret hacmi 2018 sonu itibariyle 678 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Kuveyt’e 2018 yılında 534 milyon dolarlık ihracat yaparken, ithalat bir önceki yıla göre düşüş yaşayarak 144 milyon dolar seviyesine geriledi.

Bu veriler hem ikili ticari ilişkilerin hem de uçak kargo rakamlarının gelişmeye açık olduğunu ortaya koymaktadır.

KARŞILIKLI YATIRIMLAR VE KARGO POTANSİYELİ

Dışişleri Bakanlığı rakamlarına göre Türkiye’de 300’ün üzerinde Kuveyt sermayeli firma faaliyet göstermektedir. Bu firmalar, Türkiye’ye 1,7 milyar dolar seviyesinde yatırım yaparken, Türk şirketleri de Kuveyt’ten bugüne kadar 6,5-7 milyar dolarlık ihale aldılar.

Karşılıklı yatırım ilişkilerinin de iki ülke arasındaki Türkiye Kuveyt arası kargo trafiğine olumlu etkisi olması beklenmektedir.

KUVEYT’E KARGO GÖNDERİM ADIMLARI

Topraklarının çoğu Arap çölünde olan ülkeye kargo gönderimi TNT, FEDEX, UPS veya DHL gibi global kargo firmalarından, ya da yurt içinde aynı hizmeti veren örneğin Aciluçakkargo ’dan hizmet alarak en uygun fiyatlarla yapılabilir.

Aciluçakkargo internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan ana sayfada Kuveyt gönderi işlemleri kolayca yapılabilir.

Kargonun gideceği ülke olarak Kuveyt’i seçip, kilogram bilgisini de verdiğinizde yapılacak gönderimin  ücretini öğrenmek için kolay bir işlem yapmaya sıra gelir.

KUVEYT KARGO HESAPLAMA ARACI

Kuveyt gönderi  hesaplaması yapmak, fiyat hesaplama araçları kullanıldığında oldukça kolay bir işlem. Hesaplama yapılırken, gönderinin gerçek ağırlığı ile hacimsel ağırlığı göz önüne alınır. Hangi değer daha yüksekse hesaplama sırasında o kullanılır ve bu işlem sonunda paketinizin ne kadar bir ücret karşılığı Kuveyt’e ulaşacağı ortaya çıkar.

Desi hesaplaması;

EN X BOYX YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

KUVEYT FİYAT HESAPLAMA

Kuveyt’e gönderilecek  kargonun fiyatları nasıl hesaplanır sorusunun yanıtını bulmak için Aciluçakkargo hesaplama aracını kullanacağız.

Aciluçakkargo anasayfasına geldiğinizde ekranınıza gelen “Hemen fiyat al” butonuna bastığınızda yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne yönlendirilirsiniz. Burada kargonuzun gideceği ülke olarak Kuveyt’i   işaretledikten sonra, kargonuzun kilo bilgisini vermelisiniz. Böylece gönderinizin Başkent Kuveyt’e ne kadar bir ücret karşılığı gönderileceğini en yakın sonuçla öğrenirsiniz.

KUVEYT KARGO FİYATLARI

Kuveyt kargo şirketleri arasında en uygun fiyatı veren Aciluçakkargo ile 5 kg, 10 ve 20 kg’lık Türkiye Kuveyt gönderim ücreti aşağıdaki gibidir:

 • 5 kg: 102.30 Euro
 • 10 kg: 177.10 Euro,
 • 20 kg: 259.60 Euro.

Kuveyt’ten  Türkiye’ye kargo ücretleri de aynı hesaplama aracını kullanılarak de hesaplanabilir. Burada sadece kargo “Getirt” seçeneğini işaretlemek gerekiyor.

 • 5 kg: 201.30 Euro
 • 10 kg: 354.20 Euro
 • 20 kg: 572  Euro

TÜRKİYE’DEN KUVEYT’E KARGO TESLİMAT SÜRESİ

Kuryemiz Kuveyt  gönderinizi aldıktan sonra pazar günü hariç her akşam yapılan uçuşlarla paketinizi  yola çıkarıyoruz. Kuveyt’e Express gönderim seçeneği ile ortalama 2 iş gününde teslimat yapılabiliyor.

KUVEYT PTT KARGO

Kuveyt PTT kargo ile gönderim yapılabilecek ülkeler arasında yer aldığı için PTT kargo Kuveyt fiyatlarını öğrenmek de faydalı olacaktır.

PTT yurtdışı kargo hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

Kuveyt’e 5 kg, 10 kg ve 20 kiloluk bir PTT uluslararası kargo  göndereceğinizi varsayalım ve bu kargonun PTT kargo Kuveyt fiyatını hesaplayalım.

PTT yurt dışı kargo Kuveyt servisinde TURPEX‘te yapılan hesaplamanın sonuçları aşağıdaki gibidir;

 • 5 kg: 394.50 TL
 • 10 kg: 734.50 TL
 • 20 kg: 1414 TL 

PTT kargo Kuveyt için ortalama 9-13 gün teslimat süresi vermektedir.

KUVEYT KARGO TAKİBİ

Kargo takibi ile gönderinizi takip ederek dolaşıma çıktığı anı, kargo şirketinin şubesine gidiş anını ve teslim edildiği anı kontrol edebilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen kargo takip size bu işlem için gereken tek bilgi. Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne takip numarasını girmeniz bu işlem için yeterli.

Kargonuzu PTT ile gönderdiyseniz bu sefer Kuveyt PTT kargo takip  yapmalısınız. Bunu için de PTT’nin internet sitesinde kargo takip bölümüne barkod numarasını yazmalısınız. Böylece PTT yurtdışı kargo takip Kuveyt için anında ve doğru sonuç alabilirsiniz.

KUVEYT’E ACİL UŞAK KARGO İLE EN UCUZ KARGO

Kuveyt’e en ucuz kargo gönderimi için gelmeniz gereken adres ise Aciluçakkargo . İsterseniz İstanbul’dan Kuveyt’e kargo gönderin, isterseniz diğer şehirlerden gönderileriniz olsun, şirketimiz bütün ihtiyaçlarınız için iş başında.

DHL, UPS, TNT ve FEDEX ile çözüm ortaklığı yapan Aciluçakkargo en uygun DHL ücreti ile gönderim yapabilmenizi sağlarken, UPS Kuveyt için de en ekonomik fiyatlarla gönderim gerçekleştirmektedir.