TEKSTİL İHRACATI
6 Ara

TEKSTİL İHRACATI

TEKSTİL İHRACATI

Bildiğiniz gibi, tekstil, her türlü tekstil elyafından dokuma, örme, dokusuz yüzey elde etme gibi yöntemler uygulanmak suretiyle elde edilen bir üründür. Bu ürünler çok sayıda alanda kullanılmakta ve birçok ürün imal edilmektedir. En çok kullanılan Hayvansal, bitkisel veya sentetik kaynaklı liflerdir. İnsanların giyebildikleri her şey, bazı dekorasyon ürünleri ve her çeşit aksesuarlar tekstil imalatının içerisin yer almaktadır.

Tekstil sektörü, hazır giyim ve ev tekstili olmak üzere 2 ana kategoriye ayrılır. Hazır giyim, tekstil sektörünün giyecek ile ilgilenen ve buna yönelik ürünlerin üretildiği alandır. İnsanların günlük giyim ve aksesuar ihtiyaçları bu alanda yapılan üretimler ile karşılanır. Hazır giyimi, iç giyim, dış giyim, yazlık, kışlık gibi birçok alt dallara ayırabilmek mümkündür.

Ev tekstili ise ev içinde kullanılan tekstil ürünlerinin üretildiği alandır. Perde, çarşaf, nevresim, her çeşit örtüler ve havlu gibi ürünler bu gruba girer. Türkiye’nin en önemli ve en çok istihdam sağlayan sektörlerden biridir. Dokuma ve örme kumaş anlamına gelen tekstil, tekstil liflerini, tekstil ürünlerini ve yan mamullerini ve bunları kullanarak elde edilen mallarını kapsar.

Tekstil İhracatı Yapılan Ülkeler

2017 Eylül ayı verilerine göre ilk dokuz ayında Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 12,6 milyar dolar olarak tespit edilmiştir. 2017 yılının ilk dokuz ayında ise genel olarak 114,7 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir. Bunun 12,7 milyar dolarını tekstil ve hazır giyim sektörü oluşturmaktadır.

Türkiye, 2017 Eylül ayı verilerine göre;

Tekstil ve hammaddeleri ihracat pazarının en fazla ihracatını %19 oranı ile Almanya’ya yapmaktadır. Eylül ayında yaklaşık 2,4 milyon Dolar değerinde ihracat gerçekleşmektedir.

İkinci ülke %12,2 ile İspanya olmuştur. Yaklaşık 1,6 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir.

Üçüncü ülke %11,4 ile İngiltere olmuştur. Yaklaşık 1,4 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir.

Dördüncü ülke %5 ile Hollanda olmuştur. Yaklaşık 626 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir.

Beşinci ülke %4,9 ile Fransa olmuştur. Yaklaşık 622 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir.

Altıncı ülke %4 ile Irak olmuştur. Yaklaşık 506 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir.

Yedinci ülke %3,4 ile Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. Yaklaşık 425 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir.

Sekizinci ülke %3,3 ile İtalya olmuştur. Yaklaşık 413 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir.

Dokuzuncu ülke %2,6 ile Polonya olmuştur. Yaklaşık 334 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir.

Onuncu ülke %2,2 ile Danimarka olmuştur. Yaklaşık 285 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir.

Toplam hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı Eylül ayında 12,7 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yaptığımız diğer ülkeler, İsrail, Suudi Arabistan, Belçika, Bulgaristan, İsveç, Ukrayna, Macaristan, Cezayir, Rusya, Kırgizistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İran, Lübnan, Yunanistan, İsviçre, Libya, Ürdün, Fas, Kazakistan, Mısır, Bosna Hersek, Litvanya, Gürcistan, İrlanda, Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti, Slovakya, Sırbistan, Kuveyt, Finlandiya, Tunus, Hırvatistan, Norveç, Arnavutluk, Azerbaycan, KKTC, Avustralya olarak sıralanmaktadır.

Toplam 50 ülkeye tekstil ürünü ihracatı yaptığımız bu bilgilerden anlaşılmaktadır. İhracatımızda en büyük pastaya sahip olan bu sektör yeni yatırımcılarını beklemektedir.

İhracatta önemli olan, öncelikle güvenilir müşteriyi bulmak ve ürünleri yurt dışına tanıtmak isteyen firmaların güvenilirliğini ve en iyi şekilde ihracatı yapacaklarını bilmektir. Öncelikle tekstilin hangi ürününe ihtiyaç olduğunu iyi bilmeniz gerekmektedir. Satıcı ihracatını yaptıracağı ürünü iyi tanımalıdır. Mesela; ihracat yapacağı ürün ev tekstili mi, hazır giyim mi bunları iyi bilmesi gerekir. Şayet işiniz büyükse ve büyük düşünüyorsanız, Ticaret Müsteşarlıklarıyla iletişime geçmeniz gerekir.

Posted in: TEKSTİL İHRACATI

Uçak Kargo 0212 356 9324 – 0216 380 6833 © Acil Uçak Kargo | Kara Taşımacılık | Deniz Yolu Taşımacılık 2018

Acil Uçak Kargo Uçak Kargo Hizmet Alanları