Yurt Dışına Paket Gönderme
5 Tem

Yurt Dışına Paket Gönderme

Yurt Dışına Paket Gönderme

Günümüzde artık bir yerden bir yere uçak kargo göndermek son derece kolaylaştı. Yerli ve yabancı sermayeler tarafından kurulan pek çok firma müşterilerine kargo konusunda hizmet vermekte. Bu hizmetler sadece yurt içi ile kalmayıp yurt dışı gönderileri de kapsamakta.Yurt dışına bir arkadaşınıza, herhangi birine ya da bir şirkete paket göndermek istiyorsanız bu yazımızı incelemenizde fayda var. Yazıda yurtdışına paket gönderimi ile ilgili her şeyi ele almaya çalışacağız. Yurtdışına paket gönderme ile ilgili en çok merak ettiğiniz durumları ele alarak yurt dışına paket göndermek için yapmanız gerekenleri ve dikkat etmeniz gereken durumları açıklayacağız.

Yurt Dışına Göndereceğiniz Ürünleri Paketleme İşlemi

Yurt dışına paket gönderirken gönderdiğiniz paketin ölçülerini çok dikkatli bir şekilde ölçmeniz gerekir ve aynı zamanda paketin ağırlığını da net bir şekilde belirtmelisiniz. Çünkü birkaç santim veya birkaç gram fazlalık bile gönderim ücretinde oynamalara sebep olabilir. Bu yüzden göndermek istediğiniz şeyleri koyacağınız paketi iyi seçmenizde de fayda var, paketin ürünlere göre büyük ya da küçük olmaması gerekir. Pakette taşmalar olmadan güzel bir şekilde ürünlerinizi paketleyip anlaştığınız firmanın kargo gönderi toplama birimine teslim etmelisiniz.

Yurt Dışına Paket Gönderirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Türkiye’den yurt dışına kargo gönderirken belki de en hassas ve dikkat edilmesi gereken şey ülkemiz ve gönderi yapılacak ülkelerin kargo işlemleriyle ilgili mevzuatlarıdır. Yurt içinde bir şehirden diğerine paket gönderirken genellikle çok fazla prosedüre takılmazsınız ve yurt dışı gönderilerine göre işleminiz kolaylıkla ve daha ucuza gerçekleştirilir. Ancak yurt dışı gönderilerinde durum böyle değildir, yurt dışı gönderi yaparken pek çok farklı prosedür ve parametre ile karşılaşırsınız. Her istediğinizi yurt dışına gönderemeyeceğinizi bilmeniz gerekir çünkü bir ülkede serbest olan bir ürün veya madde başka bir ülkede serbest olmayabilir. Her ülkenin kendi yasaları ve iç tüzüklerine göre şekillenmiş farklı gümrük mevzuatları bulunmaktadır. Bu hususta sadece paketi göndereceğiniz ülkenin değil kendi ülkemizin de mevzuatlarını bilmemiz gerekir, bu şekilde zaman ve maliyet anlamında zarara uğramaktan kaçınabilirsiniz.

Tehlikeli maddeler, yasa dışı uyuşturucular, bozulabilecek malzemeler, yanıcı ve parlayıcı maddeler, kürk ve fildişi gibi yasaklanmış ürünler, herhangi bir suçla ilintili ürünler ile gönderim yapılacak ülkenin mevzuatında yasaklı ibaresi bulunan hiçbir ürünün yurt dışına kargo edilme işlemi mümkün değildir. Ürün bazlı çeşitlilik ve farklılıklarla ilgili uzman bir ekipten yardım almanız yararınıza olacaktır çünkü bu sayede gönderilerin gümrüğe takılıp takılmayacağını öğrenebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

Yurt Dışı Paket Gönderim Fiyatları

Kargolama işleminde müşteriler tarafından belki de en çok dikkat edilen hususun maliyet olduğu söylenebilir. Yurt dışına gidecek bir kargonun maliyeti hesaplanırken kargonun hangi ülkeye ve o ülkenin hangi şehrine gideceği, mesafe ve servis noktası yakınlığı, ulaşım zorluğu ve güvenlik gibi pek çok farklı husus devreye giriyor. Kargonun coğrafi ve mevsimsel etkenlerden farklı olarak etkilendiği temel etken ise işlem yoğunluğu. Yani Avrupa ve ABD gibi ticaret hacminin büyük ve gönderilerin yoğun olduğu bölgelerle Orta Asya ve Afrika gibi diğer bölgelere göre daha az yoğun alanlarda fiyat tarifesi değişmekte.


Genel Olarak Bilinmesi Gerekenler

Yurt dışına paket gönderme ile ilgili araştırma yapılırken öncellikle yurtdışı kargo şirketi ile iletişime geçilmesinde fayda var. İşinde profesyonel olan personeller tarafından hizmet verilen firmalarla telefon ile veya firmanın web sitesi üzerinden irtibata geçebilirsiniz. Firmayla iletişime geçerken tatil günü olmamasına dikkat edilmesi gerekir çünkü her işyeri gibi bu işyerleri de belli başlı zamanlarda tatil yapmaktadır. Firmanın mesai saatleri içerisinde telefonla müşteri temsilcilerinden herhangi birine ulaşmanız durumunda kargo ile ilgili tüm sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Yurt dışı paket gönderimi önemli bir husustur bu yüzden nasıl bir hizmet alacağınız ile ilgili başvurduğunuz firmadan bilgi almanız önemlidir. Yurt dışına paket göndermek için başvurabileceğiniz pek çok firma vardır ama burada önemli olan husus alacağınız hizmet ve maliyettir. Yurt dışına yapılan gönderilerde en önemli şeylerden biri de gönderinin yapılacağı şehir ve teslimatın yapılacağı ülke ve o ülkenin şehridir. Ücretlendirme için bu bilgilerin net bir şekilde firmaya belirtilmesi gerekir.

Dünyanın her ülkesine farklı ücret tarifesi olduğu bilinmesi gereken bir gerçektir aynı zamanda bir firmanın genellikle dünyanın her ülkesine gönderi yapmadığı da. Ayrıca yurt dışı kargo gönderilerinde ücretler gönderi zamanındaki döviz kuruna göre şekillenmektedir yani sürekli olarak bir sabit fiyat bulunmaz. Örneğin bir haftaki gönderi ücretiyle bir sonraki veya önceki hafta yapılan gönderi ücreti arasında belli ücret farkları olabilir. Çoğu kurumsal firma dünyanın çoğu ülkesine paket gönderimi yapmaktadır. Bu işlem ilgili ülkelerdeki acentelik sözleşmeleri ile gerçekleşir. Bu sözleşmeler yerel kargo şirketleriyle yapılan sözleşmelerdir. Çünkü bir kargo firması ne kadar büyük olursa olsun tüm dünya ülkelerinde ve şehirlerinde bir şubesinin bulunması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle teslimatlar acentelik sözleşmeleri vasıtasıyla bir nevi aktarma işlemi ile sağlanmaktadır. Bu durum yurt dışından Türkiye’ye yapılan gönderlerde de geçerlidir. Yurt dışındaki kargo şirketi ile Türkiye’den bir kargo şirketi aralarında bir sözleşme imzalarlar ve bu sayede bir ülkeden diğerine iki firmanın ortaklığı sayesinde gönderim yapılmış olur.

Yazının üst kısımlarında da bahsedildiği gibi yurt dışı kargo işlemlerinde yurt içine göre çok 

daha fazla prosedür bulunmaktadır ve bu prosedürlerden birine dahi uyulmaması kargo işleminin gerçekleşmemesi ve gönderi yapan adrese geri gönderilmesiyle sonuçlanabilir.

Yurt dışına numune, makine parçası ve hediyelik eşya gibi şeyler gönderilebilmektedir hatta bazı durumlarda ithalat ve ihracat ürünleri de uluslararası kargo firmaları aracılığıyla sağlanabilir ancak bunun için prosedürlere uyulması şarttır, aksi takdirde ürünlerin gümrükte takılması kaçınılmazdır.

Numune gönderiminden kasıt az sayıda ürün gönderilmesidir. Belirli bir sayıya kadar olan gönderileri numune gönderi olarak adlandırılır. Bu sayı aşıldığında gönderi numune olmaktan çıkar ve ithalat – ihracat kapsamına girer. Bu yüzden gönderilen paketin numune gönderimi mi yoksa ithalat – ihracat gönderimi mi olduğunun belirtilmesi gerekir aksi takdirde yasa dışı bir kargo işlemi oluşabilir.

Adım Adım Yurtdışına Kargo Gönderme

1) Öncelikle kargonun ölçüleri alınır ve gönderinin ağırlığı net bir şekilde ölçülür. Bu hususta cm’ler hatta gramlar önemlidir.

2) Paketin hazırlanma aşamasında pakette taşmaların olmamasına dikkat edilmelidir.

3) Aynı zamanda paketler de boşluk da olmaması gerekir. Çünkü boşluklar ağırlığa etki etmese de hacme etki eder ve fiyatlandırma da fark yaratır. Kurumsal kargo şirketleri paketleme konusunda genellikle müşterilerine yardımcı olurlar, bu yüzden paketleme aşamasında kargo firmanızdan yardım almanızda fayda var.

4) Hızlı kargo gönderimleri de paketlenme son derece önemlidir çünkü paketlenme düzgün yapılmadıysa kargo firması tarafından tekrar paketlenme işlemi yapılabilir ve bu hem zaman kaybıdır hem de ücret olarak faturanıza ekstradan yansır.

Günümüzde artık yurt dışına kargo gönderimi oldukça kolaylaşmıştır, özellikle hava yolu kullanılarak kargo işlemleri son derece hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu yüzden güvenilir bir firma ile anlaştıktan sonra hiçbir şeyi dert etmenize gerek kalmaz.

, , , ,

Uçak Kargo 0212 356 9324 – 0216 380 6833 © Acil Uçak Kargo | Kara Taşımacılık | Deniz Yolu Taşımacılık 2018

Acil Uçak Kargo Uçak Kargo Hizmet Alanları